Mozkem řízené protézy ano, ale k 'Minority Report' ještě daleko

Kanadským a americkým vědcům se pomocí skenování mozku podařilo úspěšně předvídat, jaký pohyb sledovaný člověk udělá, a to malou chvíli před tím, než daný pohyb skutečně vykonal. Nový objev tak trochu připomíná film Minority Report z roku 2002 s Tomem Cruisem v hlavní roli, kde zločinci jsou dopadeni ještě předtím, než zamýšlené zločiny spáchají.

fMRI scan
Vědci dokázali předpovědět na 55–65%, kterou ze tří různých činností pozorovaná osoba provede, několik vteřin předtím, než se to stalo. Využili k tomu skenování aktivních oblastí mozku pomocí techniky fMRI. (Credit University of Western Ontario).

Výsledky výzkumníků z Centra pro mozek a mysl Univerzity v západním Ontariu byly před nedávnem zveřejněny v prestižním magazínu Journal of Neuroscience pod názvem Decoding Action Intentions from Preparatory Brain Activity in Human Parieto-Frontal Networks.

Vědci skenovali mozky devíti dobrovolníků. Zjistili přitom, že jsou schopni docela přesně rozlišit mezi třemi plánovanými pohyby ruky, které se od sebe odlišovaly jen nepatrně:

  • uchopení horní části objektu
  • uchopení spodní části objektu
  • pouhý dotek objektu

"Ukázali jsme, že je možné dekódovat jen nepatrné rozdíly pohybu prstů v závislosti na cíli pohybu," řekl Jason Gallivan, Ph.D. student neurověd a hlavní autor studie.

Dříve byli vědci schopni dělat podobné předpovědi pro pokusná zvířata, která však musela mít zavedené elektrody přímo do mozku. Neinvazivní funkční magnetická rezonance (fMRI) je mnohem méně obtěžující, což nám umožnilo provést takovýto experiment na lidech, řekl Jody Culham, profesor psychologie na University of Western Ontario, který je Gallivanovým vedoucím a spoluautorem uvedeného článku.

reklama

Na konto analogie s ústředním motivem filmu Minority Report Jason Gallivan poznamenal: "K realizaci takovéhoto hollywoodského konceptu čtení mysli nám zbývá, myslím, ještě několik let. To, co jsme tady teď udělali, je omezeno na tři měřitelné vzorce chování."

Výzkumníci dokázali předpovídat činnosti až čtyři sekundy před tím, než k nim došlo, a přesnost jejich odhadu se obvykle pohybovala od 55% do 65%.

Gallivan uznal, že tato přesnost je poměrně nízká, nicméně i tak je statisticky významná. Řekl, že je obtížné signály interpretovat, protože závisí na pozornosti pozorovaných lidí, jejich motivaci, soustředění, a veškerých jejich ostatních pohybech. To vše se do sledovaných signálů promítá.

Jason Gallivan & Jody Culham
Dva hlavní autoři studie Jody Culham a Jason Gallivan z University of Western Ontario (Credit University of Western Ontario).

"Vnímáme tuto studii především jako prověření dané koncepce" řekl Gallivan.

Dodal, že jednou z možných aplikací, které by z jejich výzkumu mohly v blízké době vzejít, jsou mozkem ovládané protézy. Protetické paže řízené určitými typy mozkových vln sice již existují, ale osoby po amputaci musí být k využívání těchto specifických vln pracně vytrénovány. Protézy, které využívají mozkové signály spojené s plánováním by jim umožnily s touto náhradou nakládat více jako se skutečnou končetinou.

K výzkumu s nadějí vzhlíží postižení včetně těch s poraněnou míchou nebo trpících syndromem uzamčení anglicky locked-in syndrome.

V rámci studie bylo v oblastech mozku zodpovědných za vidění a pohyb identifikováno nejméně 13 míst, která byla nějakým způsobem zapojena do plánování různých druhů pohybu.

Výzkumníci se nyní pokoušejí předvídat směr, kterým lidé plánují pohybovat svou paží nebo okem, a zajímá je, zda je plánování stejné, používá-li člověk nástroje jako vidličku či tenisovou raketu.

nastavení experimentu
Výzkumníci měli rozlišit mezi třemi pohyby ruky, které se vzájemně lišily jen nepatrně. (Credit University of Western Ontario)

Sdílení článku